We wtorek, 8 października 2019 r. uczniowie klasy III a i III b wyjechali na wycieczkę do zagrody edukacyjnej w Kozielcu na zajęcia pt. „ Wykopki czas zacząć”.

Po przyjeździe przywitała nas właścicielka, Pani Alicja Ożóg i zaprosiła na spotkanie ze  zwierzętami zamieszkującymi zagrodę:  kurami, gęsiami, królikiem Filipem, osiołkiem Olim, owieczką Milutką, kozami Melą i Krzysią, lamą Felusiem i świnką Stefcią. Po tradycyjnym karmieniu zwierząt udaliśmy się na poddasze. Tam dzieci obejrzały dawne sprzęty i urządzenia używane w gospodarstwie rolnym, zobaczyły, jak wyglądały pomieszczenia w wiejskiej chacie, czym bawiły się dzieci na wsi. Po zwiedzeniu skansenu udaliśmy się do ziołowej chatki, w której rozpoznawaliśmy zioła, rośliny zbożowe, oleiste i włókniste. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób przygotowywano dawniej powidła śliwkowe.

Następnie udaliśmy się do świetlicy na smaczną przekąskę – pieczonego ziemniaka. Potem wykonaliśmy ziemniaczane cudaki.

Wreszcie nadeszła najbardziej oczekiwana przez nas chwila –wyprawa na pole po ziemniaki, czyli tradycyjne wykopki. Nie spodziewaliśmy się, że to taka ciężka praca, ale też i wspaniała zabawa. Pani Alicja przekazała nam wiele ciekawych informacji na temat tych smacznych bulw. Zebrane w koszach ziemniaki zawieźliśmy do sortownika.

Na koniec czekała nas jeszcze jedna atrakcja, a mianowicie dojenie krowy. Wprawdzie była to sztuczna krowa, ale naturalnych rozmiarów i dawała prawdziwe mleko.

Wróciliśmy pełni wrażeń i bogatsi o wiedzę i nowe doświadczenia.

Dziękujemy Pani Alicji za profesjonalizm i wspaniałe zajęcia.

 

                                                                                                          Alina Rzadkiewicz i Sylwia Kral

więcej …