30 maja 2019 roku uczniowie klasy II c i III a pojechali na wycieczkę do Torunia. Natomiast 4 czerwca w to samo miejsce udali się uczniowie klasy II a i II b.  

             Najpierw, wspólnie z panią przewodnik, dzieci zwiedzały Stare Miasto. Słuchały wielu legend związanych z Toruniem i wyszukiwały na ulicach miasta bohaterów tych opowieści. Wskazały na budynkach ilustracje i płaskorzeźby aniołów, które ,,chronią” miasto Kopernika. Odnalazły postać kota na dachu jednej z toruńskich kamienic. Pogłaskały złotego osiołka oraz sfotografowały się pod pomnikiem flisaka. Uczniowie podziwiali piękny, toruński ratusz i zabytkowe kamienice. Następnie oglądali Dom Kopernika i wysłuchali informacji o życiu i pracy tego wielkiego astronoma. Spacer po Starym Rynku zakończył się wspólnym zdjęciem pod słynnym pomnikiem Mikołaja Kopernika. Małym podróżnikom podobały się dawne budowle i stragany. Niezapomnianym przeżyciem dla dzieci było podejście do Krzywej Wieży. Uczniowie sami stwierdzili, że niezwykle trudno oprzeć się o jej pochyłą ścianę.

              Później dzieci poszły do Domu Legend. Tam zostały wprowadzone w czasy średniowiecznego Torunia. Wcielały się w postacie króla, giermka, mieszczki, budowniczych, dzwonnika, flisaków, a nawet więźniów. Bawiły się znakomicie jako bohaterowie wielu toruńskich legend.

            Następnie uczniowie udali się do pracowni Mistrza Bartłomieja. Już z daleka poczuli charakterystyczny zapach tego miejsca. W piwnicznej sali, pod nadzorem Mistrzyni Katarzyny, uczniowie zapoznali się ze sposobem wyrabiania i pieczenia pierników. Przygotowali ciasto do wypieku i nadali mu wybrany kształt. Oczekując na efekty swojej pracy, dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o produkcji pierniczków. Pod koniec zajęć każdy uczeń otrzymał swój wypiek. 

              Po zakupie pamiątek dla siebie i swoich bliskich, zadowolone i pełne wrażeń dzieci, wróciły do Szubina. Zapach pierników unosił się w autobusie i na pewno jeszcze długo w domach naszych uczniów.

 

więcej

Wychowawczynie klas II i III a